KRS 0000161880

Wydarzenia

#17milionów dźwięków - gwiazdy polskiego jazzu i pianistyki dla dzieci dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym

#17milionów dźwięków - gwiazdy polskiego jazzu i pianistyki dla dzieci dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym

27.10.2018 godzina 19:00 Gmach Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza 20/22 w Łodzi. Dorota Miśkiewicz – śpiew Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj – fortepian Bartosz Dworak String Quartet gościnnie Henryk Miśkiewicz – saksofon. Bilety na koncert dostępne w serwisie www.bilety24.pl

7.10.2018 godzina 19:00 Gmach Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza 20/22 w Łodzi

Bilety na www.bilety24.pl

 

Dorota Miśkiewicz – śpiew 

Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj – fortepian

Bartosz Dworak String Quartet

gościnnie Henryk Miśkiewicz – saksofon

 

PO RAZ PIERWSZY W ŁODZI w wielokrotnie nagradzanym przez krytyków i dziennikarzy oraz cieszącym się ogromnym uznaniem publiczności projekcie PIANO.PL

Bilety w cenie 60, 80, 100 zł. Osoby kupujące bilety w cenie 100 zł otrzymają od naszej Fundacji  wyjątkowe podziękowanie – niespodziankę.

Dorota Miśkiewicz projektem PIANO.PL składa hołd polskiej pianistyce, podkreśla dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Drogą wyznaczoną także przez Fryderyka Chopina, który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i... improwizatorem!

To wyjątkowe wydarzenie będzie jednocześnie muzycznym wyrazem solidarności ze wszystkimi 17 milionami osób na świecie dotkniętymi mózgowym porażeniem dziecięcym - MPD. Wrażliwość na los drugiego człowieka zabrzmi piękną nutą, a dzięki muzyce pragnienia osób niepełnosprawnych będą bardziej słyszalne. Koncert jest jednym z elementów Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów organizowanej już po raz czwarty przez Fundację Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” w Łodzi. Koncert ma charakter charytatywny. Pozyskane ze sprzedaży biletów środki przeznaczone zostaną na rehabilitację dzieci z „Kolorowego Świata”. W trakcie koncertu przeprowadzona zostanie także licytacja na ten cel.

Więcej informacji o kampanii na www.kolorowyswiat.org i www.17milionow.pl 

Publiczności Dorota Miśkiewicz proponuje koncert, będący kontynuacją unikalnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Warszawie w 2016 roku. W PIANO.PL prezentowanym po raz pierwszy w Łodzi 27.10.2018 w Gmachu Filharmonii  Łódzkiej udział wezmą wybitni pianiści tworzący historię polskiego jazzu, reprezentujący trzy muzyczne generacje: Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Michał Tokaj, a także Bartosz Dworak String Quartet i gościnnie Henryk Miśkiewicz.

Na koncert składają się piosenki wybrane przez Dorotę Miśkiewicz należące do kanonu polskiej muzyki. Decyzje aranżacyjne dotyczące wykonywanych utworów pozostawione zostały pianistom. Niektóre aranżacje zaskakują, pokazują nowe oblicze piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają i łączą pokolenia odbiorców.

Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki, zwyciężyła w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku  i  Album Roku.

fot. Katarzyna Reinke

 

DOROTA MIŚKIEWICZ - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne" projektu PIANO.PL. Wokalistka 2017 roku według ankiety Jazz Forum przeprowadzonej wśród krytyków i dziennikarzy muzycznych, zwyciężczyni plebiscytu Jazz Top 2017 magazynu Jazz Forum. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą i ze światowej sławy pianistą, Stefano Bollanim. Ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci." realizowane z grupą Kwadrofonik. Nagrała 7 autorskich płyt.

 

fot. Katarzyna Reinke

 

WŁODZIMIERZ NAHORNY – ikona polskiego jazzu, wybitny pianista, saksofonista, kompozytor, pedagog. Twórca piosenek, które powszechnie znają Polacy. Posiada wyjątkowy dar łączenia w swojej muzyce komunikatywności z wysublimowanym smakiem muzycznym. Występował w orkiestrze gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. Swoje pierwsze zespoły jazzowe formował pod koniec lat 50. W 1962 wystąpił po raz pierwszy na Jazz Jamboree, wracając na ten festiwal przez kolejnych 15 lat. Autorskie trio zaprezentował w 1965 na festiwalu Jazz nad Odrą. Trio to uhonorowane zostało w Wiedniu nagrodą otrzymaną z rąk Duke’a Ellingtona.

Włodzimierz Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców, np. orkiestr radiowych, zespołów Kazimierza Jonkisza, Jana Jarczyka, Tomasza Szukalskiego. Realizował się w jazzowych zespołach Andrzeja Kurylewicza, Krzysztofa Sadowskiego, Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Bywał też muzykiem rockowej grupy Breakout, towarzyszył wokalistom oraz łączył jazz z muzyką poważną. Skomponował kilkadziesiąt piosenek (w tym utwór „Jej portret” uznawany za jedną z najpiękniejszych piosenek w historii polskiej muzyki), tworzy muzykę filmową i teatralną.

Nagrał serię płyt „Fantazja Polska” z jazzową interpretacją twórczości Karola Szymanowskiego („Mity”, 1997), Fryderyka Chopina („Nahorny-Chopin. Fantazja polska”, 2000) i Mieczysława Karłowicza („Nahorny gra Karłowicza”, 2000). Jest laureatem nagród solistycznych i zespołowych Festiwalu Jazz nad Odrą, Konkursu Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu, Festiwalu Jazzowym w Wiedniu, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Otrzymał m.in. odznaczenia: SREBRNY GUZIK w Kaliszu i GRAND PRIX MELOMANI w Łodzi, nagrody: Fryderyk 2000 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, Złotego Fryderyk 2011 - nagroda specjalna za całokształt dokonań, Komedera – nagrodę Komeda Jazz Festiwalu w Słupsku dla wybitnych postaci polskiego jazzu, Brązowy i Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Prof.dr Włodzimierz Nahorny jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

 

fot. Katarzyna Reinke

 

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - artysta wszechstronny, waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wnikania w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.

Od powstania w 1993 roku Jagodzińki Trio artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”).

Od 2004 roku wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała już 2 płyty, z których pierwsza otrzymała status „Złotej Płyty”. Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła jego współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor. Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Anetą Łastik, Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Andrzej Jagodziński od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ul. Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

 

fot. Katarzyna Reinke

 

MICHAŁ TOKAJ - zadebiutował w 1993 roku w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Z zespołem Joint Venture został laureatem 1-go miejsca na festiwalu Jazz Juniors ’95 w Krakowie, Festiwalu Standardów Jazzowych Siedlce ’96 oraz nagrody dla najbardziej obiecującej młodej grupy na konkursie Europe Jazz Contest w Hoeilaart ‘96 w Belgii. Z kwartetem Marcina Żupańskiego zdobył pierwszą nagrodę na Jazz Juniors ’97. W 1999 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii, oraz w większości krajów europejskich. Współpracował i nagrywał między innymi z Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Darkiem Oleszkiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Leszkiem Żądło, Zbigniewem Namysłowskim, Bennie Maupinem, Eddie Hendersonem, Victorem Lewisem, Kevinem Mahoganym i Monty Watersem.

Współpracuje także z Agą Zaryan – jest autorem większości kompozycji na jej płytach. Album „Umiera Piękno” – poświęcony 63 rocznicy Powstania Warszawskiego zdobył Fryderyka 2008 w kategorii Album Roku – Muzyka Poetycka. Regularnie gra z kwintetem czeskiego basisty Jaromíra Honzáka - nagrana z nim płyta “Present Past” otrzymała w Czechach nagrodę Andel (czeski odpowiednik polskich Fryderyków) oraz nagrodę magazynu Harmonie w kategorii najlepszy jazzowy album roku. Współpracuje z wybitnym jazzmanem Bennie Maupinem, tworząc z nim Bennie Maupin Quartet.

 

fot. Katarzyna Reinke

 

BARTOSZ DWORAK STRING QUARTET - kwartet smyczkowy pod kierunkiem Bartosza Dworaka to fuzja osobowości  niezwykle wszechstronnych muzyków, z których każdy posiada ogromny bagaż scenicznych doświadczeń, zdobyty dzięki współpracy z tuzami świata muzycznego. Szerokie spektrum stylistyk - od muzyki poważnej zaczynając, przez jazz, muzykę elektroniczną, a na muzyce rockowej kończąc - w jakich swobodnie poruszają się artyści, tworzy wielobarwną, niezwykle osobliwą oraz energetyzującą miksturę! Kwartet zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix 37. Festiwalu Jazz Juniors 2013, Grand Prix Konkursu LOTOS Jazz Festival 16. Bielskiej Zadymki Jazzowej 2014 czy „XXXX Klucz do kariery” 2014. Bartosz Dworak ma na swoim koncie sporą ilość nagród indywidualnych, do najważniejszej z nich należy I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta 2014. Koncertuje oraz koncertował w większości krajów europejskich, a także w Azji, Ameryce Północnej czy Afryce.

 

fot. Katarzyna Reinke

 

HENRYK MIŚKIEWICZ - czarodziej saksofonu, jego charakterystycznie brzmiącego saksofonu po prostu nie można pomylić. Chyba śmiało można powiedzieć, że potrafiłby wyrazić za jego pomocą niemal każde uczucie. Słuchając go ma się wrażenie, że urodził się z saksofonem w ręku. Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, lider zespołów. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich muzyków jazzowych. Wielokrotny zwycięzca Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategorii klarnetu i saksofonu altowego, a także w czołówce w kategorii saksofonu sopranowego. Zdobywca trzech Fryderyków: Fryderyk 2013 w kategorii Jazzowy Artysta Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, Fryderyk 2004 w kategorii Jazzowy Album Roku („Lyrics”). Wszystkie jego płyty nominowane były do Nagrody Muzycznej Fryderyk. On sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza (Nagroda Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego - 1994, ponownie w 2017 w kategorii „Muzyka jazzowa – całokształt osiągnięć twórczych”) oraz Oskarem Jazzowym (Nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów - Grand Prix Jazz Melomani 2004 w kategorii „Całokształt działalności“). Koncertował na wielu festiwalach w Europie m.in. Pori Jazz Festiwal (Finlandia), Umbria Jazz Festiwal (Włochy), wielokrotnie na Jazz Jamboree. Występował z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna, Patem Methenym (w projekcie Anny Marii Jopek), Davidem Murrayem oraz czołówką polskich muzyków jazzowych.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi

Patroni medialni: Radio Łódź, Melo Radio

Partnerzy główni: Lidex, Vita Diet

Partner: Apart Hotel, Stare Kino

 

Fundacja Pomocy Dzieciom
Kolorowy Świat

ul. Żabia 10/12
91-457 Łódź

Kontakt telefoniczny:
+42 6406705

Fax:
+42 6406706

Ważne linki

KRS 0000161880

Bip
Image
O NAS