Niepokojące sygnały
Niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na MPD
Mózgowe porażenie dziecięce ma indywidualny przebieg, a jego diagnostyka jest długa i złożona. Codzienna obserwacja dziecka pozwala zwrócić uwagę na pewne niepokojące sygnały, które powinny być skonsultowane ze specjalistami. Wszelkie alarmujące symptomy mogą wskazywać na MPD, ale mogą być także normalnym elementem dojrzewania funkcjonalnego dziecka i nie muszą mieć związku z nieprawidłowościami rozwojowymi.
Ocena rozwoju niemowlaka powinna uwzględniać kontrolę m.in. ułożenia ciała, aktywności ruchowej, manipulacji przedmiotami czy czynności tj. karmienie. Konieczne jest aby skupiała się także na pierwszych oznakach – wzorcach czy odruchach, które mogą, choć nie muszą determinować występowanie MPD. Niepokojące objawy powodujące opóźnienie osiągania kamieni milowych w rozwoju niemowlaka to m.in.:
- reakcje kurczowe grup mięśniowych - niemowlę zaciska stópkę bądź rączkę.
- drżenia kończyn - w spoczynku.
- asymetria ciała i ułożenia kończyn
- odruchy patologiczne
- przywiedzeniowe ustawienie bioder i zgięciowe kolan
- odgięciowe ułożenie ciała
Brak spodziewanego rozwoju dziecka zawsze powinien być powodem do obserwacji i prowadzić do konsultacji z odpowiednim specjalistą.
W naszej Fundacji zapewniamy konsultacje dotyczące oceny rozwoju dziecka. Jeżeli zaobserwujesz niepokojący objaw w rozwoju swojego malucha, skontaktuj się z nami i umów na wizytę kontronlną.